Kredi Almanın Yolu

B001 B002 B003 Nedir? SMS Sonlarındaki Kodlar Ne Anlama Geliyor?

26.11.2019
638
B001 B002 B003 Nedir? SMS Sonlarındaki Kodlar Ne Anlama Geliyor?

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) 2016 yılında almış olduğu yönergeyle gönderilen mesajlar için yeni kararlar aldı. Bu karalar neticesinde SMS sonlarına B001, B002 ve B003 kodları eklenmeye başlandı. Zorunla hale getirilen bu kodların ne olduğu GSM kullanıcıları tarafından merak edilenler arasında bulunuyor.

Mesaj Sonlarındaki Rakam Kodları Ne Anlama Geliyor?

BTK SMS reklamları ile ilgili şikayetleri değerlendirmeye almasından sonra 2016 yılında yeni bir düzenlemeye gitti. Bu yeni yasal düzenleme neticesinde kişi hakların yapılan saldırı olarak kişinin mesajları istemem hakkı getirildi. BTK gönderilen mesajların hangi operatörle kimi tarafından gönderildiğinin kayda alınması ve kişilerin bu mesajları istediğinde engelleyebilmesi olanağı çok yerinde bir karar oldu.

Reklam ve pazarlama ağındaki rekabeti kazanma amaçlı pastadan daha çok pay kapma yarışı firmaların her yola başvurmasına neden oluyor. Bu anlamda atılan adımlardan bir tanesi de kişilere doğrudan ulaşım ile oluyor. Burada ulaşım köprüsü de SMS yoluyla atılıyor. Çok sıkıcı bir durum haline gelebilen SMS bilgilendirme mesajları onlarca firmadan gelebiliyor ki hat sahibi de bu durumdan şikayetçi oluyor.

B001 B002 B003 Ne Anlama Geliyor?

BTK Kararları gereği gönderilen reklam mesajlarının sonuna B001, B002 ve B003 gibi kodların getirilmesi zorunlu hale getirildi. Bu kodlar hangi GSM operatöründen gönderildiği ve kimin gönderdiğinin belirlemesi amacıyla konuldu.

BTK’nın Numara Taşınabilirliği Yönlendirme Kodları ismini verdiği bu sistem ile söz konusu kodlar B001 den başlayıp B999 a kadar sürüyor. Kod sayısı çok olmasına rağmen bunların hepsinin alınmadığı da yapılan açıklamalar da bulunuyor. Burada SMS ile reklam ve bilgi mesajı göndermek isteyen şirketler kodlardan satın almak zorunda. Bu alım sonrası da mesajlarının sonuna bu kodu eklemesi gerekiyor.

Kodlar ve Şirketleri

Burada sayı olarak çok fazla olan şirketten söz etmek mümkün olsa da genel olarak en fazla müşteriye sahip ve tüketiciye ulaşan şirketler ile kodları şu şekilde;

  • B001 Türk Telekom İletişim Hizmetleri
  • B002 Turkcell İletişim Hizmetleri
  • B003 Vodafone İletişim Hizmetleri
  • B011 Doğan TV
  • B012 Doruk İletişim
  • B015 İş Net
  • B016 Vodafone Net
  • B018 Superonline
  • B019 TTnet
  • B020 Türknet İletişim

SMS Engelleme

Gönderilen mesajları istemeyen tüketici engelleme için mesaj göndermek zorunda kalıyor. Bu mesajı göndermenize rağmen SMS gönderen şirketler şikayet edilebiliyor. Şikayet için muhatabınız Gümrük ve Ticaret Bakanlığı. Burada size gelen mesajdaki kodu, numarası ve saati ile birlikte şikayet edebiliyorsunuz. Bu şikayet sonrası ise GSM operatörleri yüklü miktarlarda ceza ödemek zorunda kalıyor.

Onaysız Mesajlara Para Cezası

Onaysız olarak istenmeyen mesajların tüketicilere ticari amaçlı olarak gönderilmesi neticesinde maddi para cezası kesiliyor. Bu ceza ise 550 bin lira gibi büyük rakamlara tekabül edebiliyor. 6563 sayılı yasa ile düzenlemeye konulan onaysız mesajlara para cezası 550 bin liraya kadar kesilebilecek. Şikayetelrin ana adresi ise Ticaret İl Müdürlükleri. e-Devlet şifresi olanlar da yine bu mecra üzerinden şifreleri ile giriş yaparak ilgili şikayeti oluşturabiliyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.