Kredi Almanın Yolu

ATM’den (Bankamatikten) Yeni Kimlik Parası Nasıl Yatırılır?

23.12.2021
2.078
ATM’den (Bankamatikten) Yeni Kimlik Parası Nasıl Yatırılır?

TC Kimlik Kartı olarak geçtiğimiz yıllarda kullanımımıza giren Yeni Kimlikler Nüfus Müdürlüklerinden verilmeye devam ediyor. Bu aşamada Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen yeniden değerleme oranı ile her yıl artan fiyatlar ile kimlik ödemesi gerçekleştiriliyor. 2022 yılında da kimlik fiyatları yüzde 36,2 oranı ile yeniden güncellenerek ödenmeye başlandı.

Geçtiğimiz yıl verilmeye başlanılan yeni nüfus cüzdanları fiziksel olarak değişikliğin ardından milyonlarca kişiye verildi. Eski nüfus cüzdanları da hala kullanılabiliyor olmasına rağmen değiştirilmesi gerekenler arasında. Bu değişim için ise belli bir ücret ödemesi yapmanız gerekiyor. Yeni Kimlik parasını yatırma işlemi için önünüzde birden çok alternatif bulunuyor. Bu anlamda ATM’den de yeni nüfus cüzdanı parasını yatırabilirsiniz.

Yeni Kimlik Parasını Bankamatikten Yatırma

Yeni kimlik ücreti yatırma işlemi için önünüzde bir çok alternatifiniz bulunuyor. Bunun için size en kolay olanını kullanabilirsiniz. Bunlardan birisi de bankamatiklerden yatırma işlemi. İnsanların en kolayına gelen yeni kimlik ücretini internetten yatırma işlemi. Sonuçta cebinizden nakit para çıkmıyor ve olduğunuz yerden kredi kartınız ile ödeme yapabiliyorsunuz. Yada internet bankacılığı için ayrı bir avantaj sağladığı söylemek mümkün. Fakat biz konumuza dönersek size en yakın bir bankamatikten bu ücreti ödeyebiliyor olmanız ayrı bir kolaylık. Burada sizin ayrıca yatırmak istediğiniz bankamatiğin bankasında bir hesabınızın olması da gerekmiyor. Yani her bankanın ATM’sinden almak istediğiniz kimlik ücretini ödeyebiliyorsunuz.

ATM’den Kartsız Kimlik Parası Yatırma

Ödeme yapmanız için ilk yapacağınız işlem kartsız işlem menüsü ile devam etmek olur. Açılan ekran ile ödemeler sayfası seçildikten sonra bankalar arasında farklılık olsa da, genelinde vergi ödemeleri menüsünde bulunan kimlik yenileme ve yeni kimlik işlemleri ile devam ediyorsunuz. Burada nakit para ödemesi söz konusu olacak. Onun için madeni para yatıramazsınız. Yatırdığınız paranın üstünü de bankamatik zaten size geri iade ediyor. Kimliklerin değişimleri ile yeni doğan kimliği değişiminde  ödeyeceğiniz tutar 37,50 TL iken kaybetmiş olduğunuz kartınızın yenilenmesi için 75 TL ödeme yapmak zorunda kalıyorsunuz. Yeni doğmuş bebek için ilk kez alımlarda ücret ödemesi bulunmuyor. Fakat doğum ile vaktinde yapılan bir başvuru değilse bunun içinde ayrıca 37,50 TL ödüyorsunuz.

TC Numarası İle Ödeme Yapıyorsunuz

Ödeme yapmak için alacağınız kişinin TC kimlik numarası üzerinden işlem yapmalısınız. Aksi takdirde nüfus müdürlüğü sistemleri sizin ödeme yapmadığınızı görüyor. Bunun için de nüfus cüzdanı işlemlerinize başlayamıyor. Tüm bu işlemler sonrası ödeme yapacağınız parayı para yatırma haznesine koyuyorsunuz. Bankamatik inceledikten sonra sizin ödemenizi alıyor ve para üstünü iade ederek size talebiniz doğrultusunda fiş verebiliyor.

Yeni Kimlik Parasını İnternetten Yatırma

Ödeme yaptıktan sonra randevulu veya randevusuz olarak nüfus müdürlüğüne giderek yeni kimlik alımı için diğer işlemlere başlıyorsunuz. Vatandaşlara kolaylık olması açısından bankamatikler hükümet konaklarına, nüfus dairelerinin yakınlarına konulabiliyor. Buradan vatandaş istediği gibi bankacılık hizmetlerini de alıyor. Bunun yanın birde PTT şubelerinin hükümet konaklarına açıldığından bahsetmek gerekir. Buradan da vatandaş isterse yine TC numarası ile ilgili ödemelerini kolaylıkla yapabiliyor. Fakat en kolay yollardan birisi olan ATM’den yeni kimlik parası yatırma diğer yolların tükendiği zamanlarda kullanılabiliyor.

Randevu Almadan Gitmeyin

Yeni ve çipli olarak verilmeye başlanılan yeni nüfus cüzdanlarının alımı için 2023 yılına kadar tamamlanması hedeflenirken bu süre sonunda eski kimliklerin kullanılamayacağına dair bir kavram yok. Yani kişiler isterlerse eski kimliklerini de kullanmaya devam edebilecek. Nüfus müdürlüklerinde son zamanlarda yeni kimlik, ehliyet ve pasaport alımları için ciddi yoğunlukların yaşandığını belirtmek gerekiyor. Bu yoğunluk nedeniyle tüketicilerin mümkün olduğu kadar randevulu olarak gitmesi mantıklı bir adım. Zira gittiğiniz zaman işiniz acilse ve vaktiniz bulunmuyorsa Nüfus Müdürlüğünden sıra alamayabilirsiniz. Bunun için önceden randevu almakta fayda olacaktır. Randevu Almadan Yeni Kimlik Nasıl Alınır başlıklı yazımızı incelemeniz faydalı olacaktır. Randevu almak için interneti yada Alo 199 u kullanabiliyorsunuz.

Yeni Kimlik Ücreti Ödemede Anlaşmalı Bankalar

Aslında burada banka var demek yanlış. Zira devlet vatandaşa kolaylık olması açısından tüm bankaların ATM’si de dahil olmak üzere kredi kartları üzerinden yeni kimlik ücreti ödeme işlemini alıyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.