Kredi Almanın Yolu

Asgari Ücret Gelirimle En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

08.10.2020
212
Asgari Ücret Gelirimle En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Kredi alımında geliriniz, alacağınız kredinin vadesi gibi hususlar sizlerin en fazla ne kadar kredi alabileceğinizin anahtarıdır. Kişinin geliri ile ödeyeceği taksit sonrasında yaşamını sürdürebilmesi için belli miktarlarda paranın kendisine kalması gerekiyor. Örneğin kira, elektirik, su gibi faturaların yanında beslenme ihtiyacı da hane sayısına göre önemli. Eviniz kira değilse, kira ücreti ödemiyorsanız burada biraz daha avantajlı olabilirsiniz. Ancak Asgari ücret gelirinizle alabileceğiniz kredi miktarı da sınırlı.

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Kredi alımlarında en yüksek vade 60 aydan 36 aya indirildi. Bu durum sizlerin kredi alım miktarını çok yakından etkiledi. Çünkü beş yılda ödemeniz gereken tutarı artık en fazla üç yılda ödeyeceksiniz ki bu da daha düşük tutarlar anlamına geliyor. Güncel olarak asgari ücret tutarı 2.324 Lira. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde bu rakamda da değişiklik olacak ve kişilerin daha yüksek tutarlarda kredi çekebilmesinin yolu açılacak. Bu tutar üzerinden hesaplama yapıldığında alabileceğiniz kredi miktarlarına göre tablomuz bu rakamlarla şekilleniyor.

VadeKredi TutarıTaksit Tutarı
1218.0001.649
2433.0001.645
3647.0001.695

Asgari Ücretlinin Tüketici Kredisi Alabilme Şartları

İş gücü karşılığı olan maaşını asgari ücretli olan herkes kredi alamayabilir. Burada kredi notu gibi hususların dışında bu kişinin en az 3-6 ay aralığında işe girmiş olması, gelirinin olması ve devam etmesi gerekiyor. Ayrıca SGK kaydı da olması gerekiyor ki bu hususun belgelendirilmesi de şart. Burada aylık gelirinizi gösteren belge önemli. Geliriniz daha yüksek ise bankadan çok daha fazla kredi alma imkanınız da olabilir.

Okunmalı : Kredi Kartı Asgari Tutar Hesaplama

Asgari Ücretle Konut Kredisi Ne Kadar Alınır?

Asgari ücretlilerin tüketici kredisi yanı sıra konut kredisi ve taşıt kredisi de alabilme imkanı var. Burada özellikle konut kredisi olunca 10 yıl vadelerde ve daha uzun vadede daha yüksek kredi limitleri ile alım yapma imkanı doğuyor. Sonuçta söz konusu eve ipotek uygulanıyor ve banka kendisini güvene alıyor. Konut kredisi için bankalar kefil talebinde bulunabilir. Güncel verilere göre yaklaşık 1700 lira taksitle konut alımı gerçekleştirilebilir. Bu durumda 100 bin lira üzerine kadar kredi alımı gerçekleşebilir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.