Kredi Almanın Yolu

Amme Davası Nedir Kimlere Neden Açılır?

12.08.2020
593
Amme Davası Nedir Kimlere Neden Açılır?

Amme davası bir nevi kamu davası olarak bilinir. Kamu davasından farklı olarak burada savcının gerekli görüp dava açmasına gerek yoktur. Yani davalar direk açılır. Devlete yönelik suçlarda ya da toplumu derinden etkileyecek düzeni bozacak davranışlardan dolayı Amme davası açılır.

Amme davası zarar gören kişiler tarafından istenmiş ya da istenmemiş olsun bu durumu değiştirmez. Her halükarda Cumhuriyet Savcısı gerekli işlemleri yaparak davasını açar. Bu Cumhuriyet Savcısının görevi alanına girmektedir.

Hangi Durumlarda Açılır?

İçindekiler

Kamu malına, toplum düzenine, devlet kurallarına karşı işlenmiş suçlarda, çocuklara karşı işlenmiş suçlarda taraflar istesin ya da istemesin bu dava ilgili savcı tarafından açılır. Davada diğer davalardan farklı olarak anlaşma yoluna gidilmez 2 tarafından biz anlaştık halettik durumu söz konusu olmaz. Hukuki işlemler ilerlerken sizin yapmış olacağınız olumlu davranışlar davanın sürecini etkilemez.

Yani bu davalar da kesin sonuç elde edilinceye kadar dava sırasında yargılama işleminden vazgeçilmez. Aynı zaman da devletin kurallarına karşı gelindiği takdirde amme davası söz konusu olur. Gerekli trafik kazaları sırasında kişinin kaza yapmadan önce ağır durumda kusurlu olması halinde amme davası devreye girer. Burada ki kusur devletin koymuş olduğu hız kurallarına uymama durumundan kaynaklanır.

Amme Davası Nasıl Açılır?

Kişilerin toplum düzenini bozacak kavga, kaos ya da diğer sebeplerden dolayı işlediği ihlal ve suçlardan dolayı amme davası açılır. Burada kişiler taraf olur ve diğer taraf ise devlet olur. Yani kişiler durumun ispatını bir diğer kişiye değil devlete karşı yapacaktır. Bu yüzden savunması alınan kişilerin yine hukuk mahkemelerinde bir soruşturma evresi söz konusu olacaktır. Sonuçta amme davası bir karara bağlanacak ve gerekli yaptırımlar uygulanacaktır.

Amme Davasının Özellikleri

Amme davası kesin bir karara bağlanmadan kapanmaz. Kişiler kendisini devlete karşı savunmak zorundadır. Amme davasının diğer davalardan farkı suçun işlendiği anda devlet tarafından başlatılıyor olmasıdır. Amme davası hiçbir şekilde zaman aşımına uğramaz.  Amme davasında yaptırımlar oldukça ağır olabilir. Çünkü amme davası kişilerin toplum düzenini bozuyor ve devletin kurallarına karşı çıkıyor olmasından açılmış olabilir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.