Kredi Almanın Yolu

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Gelirleri (maaşı) Ne Kadar?

04.10.2020
329
Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Gelirleri (maaşı) Ne Kadar?

Kişisel olarak yaşamamızı idame ettirebilmek için bir mesleğe ve gelire ihtiyacımız herkesin vardır. Bu anlamda gelirini Ambulans Şoförü olarak çalışarak kazanç sağlamak isteyen kişilerde yok değil. Kamu Hastanelerinde olduğu gibi özel hastanelerde de ambulans şoförlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Her ne kadar birbirine yakın olsa da farklı şartlar istenilen ambulans şoförü nasıl olunur sorusunun cevabını güncel yeni bilgiler ile sunmak istedik.

Ambulans Şoförü Olmak İçin İstenilenler

Öncelikli olarak meslek edinmek için mezuniyet önemli. Bu aşamada ambulans şoförlüğü yapacak kişilerde de bazı eğitim kriterleri isteniyor. Lise mezunu birisi bu mesleği edinebiliyor olsa da bunun adı Sağlık Meslek Lisesi olmalı. Ancak her personel alımı öncesi kamu ve özel hastaneler şartname belirtiyor ki bu şartlar dahilin de personel alımı söz konusu. Ambulans şoförü olmak isteyen kişiler de genel olarak istenilen şartlar şu şekilde,

  • B sınıfı ehliyet sahibi olma
  • SRC 2-4 Belgesine Sahip olma
  • Sağlık Meslek Liseleri yada dengi liseden mezun olma
  • Acil Tıp Teknisyenliği (ATT) ön lisan mezunu olma
  • İlk Yardım Sertifikasına sahip olma
  • Yapılacak Olan Psikolojik testlerden başarı ile geçme.

Bazı hastaneler kişinin durumuna göre sabıka kaydı, ilk yardım belgesi gibi isteklerin dışında ağır, iş gece vardiyasında çalışması uygun olacağına dair sağlık kurul raporu da istiyor. Nitekim bu mesleği seçen şoförlerin mesai saati kavramı standartlardan biraz uzak ve ne zaman ne kadar çalışılacağı da kestirilemiyor.

Ambulans şoförlüğü yapabilmek trafikte öncülük taşıyor olsa da; bazı uzman sürücülük kurslarında eğitimin görülmesi de istenilenler arasında olabiliyor.

Ambulans Şoförlerinin Maaşları Ne Kadar?

Ülkemizde genel olarak kamu hastaneleri olsa da, son dönemde özel hastanelerin sayısında artış yaşandı. Bununla beraber artan ambulans ihtiyacı ve şoförlerinde de artış yaşandı. Aylık gelir olarak özel hastane ambulans şoförlüğü seçenleri genelde asgari ücret bekler. Yani o günün asgari ücret tutarı ne kadarsa hastaneler genelde o kadar ücret verir. Ancak bu rakamın üstünde veren hastanelerinde olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu durum kamu yani devletin hastanelerinde biraz daha farklı. Devlet hastaneleri ve 112 acil çağrı merkezlerinde çalışan ambulans şoförlerinin aylık geliri 5 bin lirayı geçebiliyor.

Kısaca değinecek olursak ambulans şoförü olmak için öncelikli olarak ATT önlisans mezunu olmak ve ilk yardım sertifikanızın olması sizi bir adım önde olmanızı sağlıyor. Bunun yanında olmazsa olmazı ehliyet sahibi olmak ve SRC belgesi ile başvurmak gerekiyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.