Kredi Almanın Yolu

Altın Fiyatları Artacak mı? Düşecek mi? Altın Ne Zaman Düşer?

29.07.2020
667
Altın Fiyatları Artacak mı? Düşecek mi? Altın Ne Zaman Düşer?

Türk Lirası üzerindeki değer kaybı özellikle altın fiyatlarındaki yükseliş ile kendini gösteriyor. Özellikle son birkaç gün içerisinde TL’nin ani değer kayıpları da tüm dünya ekonomilerinin dikkatini üzerine topladı. Ekonomi haberlerini takip eden Türk vatandaşları altın daha yükselir mi? Altın alınır mı? Altın Ağustos Ayında düşecek mi? Altının durumu ne olur? Altın Ne olur? Gibi bunlara benzeyen bir çok sorunun cevabını arıyor. Hani bendeniz de merak etmiyor değilim yani.

Altındaki Fiyat Artışları

Altının gram fiyatının artışındaki küresel ekonomide meydana gelen olaylar kadar Türkiye’deki ekonomik hareketler de önemli bir etken. Son altı aydır küresel sorun halini gelen coronavirüs salgını neticesinde Türkiye’de ekonominin ayakta durması için atılan adımlar altının fiyatının artışına neden olmuş olabilir. Özellikle kredi alımına teşviklerin verilmesi, uygun faiz ve koşullarda olmasına karşın kişilerin uzun süreli olarak borçlanması, Türk Lirasının değer kaybı, enerji alımında artış ve enerji fiyatlarının yükselmesi beraberinde enflasyonun yükselişini de getirdi. Bu nedenle TL kayıplar yaşadı ve yaşamaya devam ediyor.

Okunmalı : En Ucuz Altın Nereden, Ne Zaman Alınır?

Ocak 2020 tarihinde 290 lira seviyelerinde olmasına karşın yedi aylık süreç sonunda 430 TL seviyesine çıkan gram altın fiyatı dalgalanmalar eşliğinde ani yükselişler yaşamaya başladı. ABD dolarının da değer kaybetmesine karşın TL’nin dolar karşısında kaybettiği değer oranı % 14 seviyelerinde. Bunun yanında altının ons fiyatının da sürekli yükselmesi Altın kuru karşısında TL’nin değer kaybetme nedeni.

Altın Fiyatları Neden Yükseliyor?

Türkiye’de altın fiyatlarının sürekli yükseliş içerisinde olması, ani dalgalanmalar yaşıyor olmasının belli başlı sebepleri bulunuyor. Bunları sıralayacak olursak;

  • Coronavirüs salgını neticesinde ekonominin yavaşlaması,
  • Coronavirüs salgınının kötüye gitme beklentisi.
  • Küresel ekonomide altının ons fiyatındaki artışlar
  • Türkiye’de kredi teşviklerinin artması ile uzun süre borçlanma yoluna gidilmesi
  • Merkez Bankasının Doların değer kaybetmesine karşın TL’yi koruma amaçlı attığı adımlar ile döviz rezervlerinin azalması.
  • Yükselen fiyatlar ile altına olan talebin artması.
  • Doların değer kaybı ile yerine konulabilen bir para biriminin olmaması nedeniyle güvenilir liman altının seçilmesi.

Altın Yatırımı Artıyor.

Ülkeler bazında bakıldığında bir çok ülke virüs salgınının yaralarını sarmak adına para bastığından bahsetmek mümkün. Faizlerin inmesine karşın verilen kredi teşvikleri ile bir nevi bollaşan bir paradan bahsetmek münkün. Ancak yatırımcılar ve gerçek kişiler gelecek dönem kaygısı, meydana gelecek ikinci virüs salgını beklentileri ile güvenilir liman altına yönelmeye devam ediyor. Bu durumda da altın talebi artıyor.

Bir çok ekonomi kuruluşu ve bankalar mevcut küresel ekonominin durumu ile gelecekte oluşacak para tahminleri ile altının ons fiyatının artacağı yönünde fikir sundu. Bu nedenle önümüzdeki günlerde altın fiyatları ne olur sorusunun cevabını hep birlikte göreceğiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

2