Kredi Almanın Yolu

Alo 199 hattı ücretli mi? Şehir Dışına Çıkma İzin Hattı

04.04.2020
895
Alo 199 hattı ücretli mi? Şehir Dışına Çıkma İzin Hattı

Alo 199, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne bağlı bulunarak hizmet vermekte olan ve yeni kimlik kartı, pasaport işlemleri sürücü belgesi işlemleri için telefon desteği alabilecek olduğunuz ve randevu alınabilmekte olan bir çağrı merkezidir. Genellikle ‘ALO 199’ olarak bilinmekte olsa da hattın ismi ‘Vatandaşlık Etkileşim Merkezi’ olarak bilinmekte olup, sadece yeni kimlik randevusu gibi işlemlere destek değil, vatandaşlıkla ilgili olan her konuda danışarak bilgi alabilecek olduğunuz bir çağrı merkezidir.

2020 senesinde tamamlanması planlanmakta olan yeni kimlik kartlarına geçiş süresinin bir çok kişinin halen eski nüfus cüzdanlarını kullanmakta olması ve randevu işlemlerinde yaşamakta olan kafa karışıklığından dolayı 2023 senesine kadar uzatılmıştır. Genellikle sosyal medya üzerinde yapılan paylaşımları kaynak göstererek yapılmakta olan haberlerden dolayı yanlış yönlendirilmekte olan kişiler, randevu işlemlerini bile nasıl halledilmekte olduğunu çözemeyecek hale geldi. Oysa internet ortamı üzerinden yada telefon aracılığı ile yeni kimlik kartı başvurusu yapmak çok kolay.

Okunmalı : Yeni Kimlik Ücreti İnternetten Ödeme

ALO 199 Ücretli mi?

Hattınızda paket içerisinde her yöne dakikanız bulunmaktaysa ‘ALO 199’u aradığınız zaman bu dakikalardan kullanarak herhangi bir ücret kesmemektedir. Ancak bedava dakikanız yoksa, GSM operatörü tarafından belirlenmiş olan fiyat doğrultusunda sabit hat arama ücreti olarak hesabınızdan kesmektedir yada faturanıza yansımaktadır. Standart sabit hat ücretleri haricinde ALO 199‘un faturalandırma ücreti bulunmamaktadır.

ALO 199 Cevap Vermiyorsa Ne Yapılır?

Birçok kişi sadece nüfus cüzdanı yenileme randevusu vermekte olduğunu bilse de ALO 199, tüm vatandaşlık hizmetleriyle ilgili olarak danışma ve randevu hizmeti sunan bir çağrı merkezidir. Ülkemiz vatandaşlarından ziyade yabancı uyruklu kişilerine birçok işlemle ilgili olarak ALO 199’u aramakta olduğunu hesaba katarsak, ilk aramamızda çağrı merkezine ulaşabilmemiz mucize olmaz. Daha hızlı bağlanabilmek için resmi iş saatleri içerisinden ziyade daha rahat zamanlarda arama işlemini gerçekleştirerek çağrı merkezi ile hızlı bir iletişim kurmanız mümkündür.

Yeni Kimlik Randevusu Nasıl Alınmaktadır?

ALO 199‘un internet sayfası üzerinde de belirtmekte olduğu gibi yeni kimlik kartı işlemleriniz için randevu alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Yaşamakta olduğunuz yerdeki nüfus müdürlüğüne giderek buradan sıra aldıktan sonra kimlik işlemlerini başlatabilmeniz mümkündür. Fakat siz sırada beklerken, sizden sonra gelmekte olan kişinin işlemlerini hallederek sizden önce gittiğini izlememeniz için randevu almanızı önermekteyiz. Yeni kimlik kartı alma başvurularında randevulu kişilere öncelik tanınmaktadır ve siz erken saatlerde sıra almış olsanız dahi ilk önce randevulu müşterilere bakılmaktadır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.