Kredi Almanın Yolu

Akbank’tan Satılık Gayrimenkuller

Akbank’tan Satılık Gayrimenkuller

Akbank mülkiyetinde bulunan taşınmazları internetten ilan ederek e-ihale yöntemi ile satışa sunuyor. Burada söz konusu taşınmazlar tamamen bankanın mülkiyetinde. Taşınmaza vereceğiniz teklif ile satın alınabiliyor. Akbank’tan Satılık Gayrimenkuller sayfasından ilan edilen taşınmazları tüm teknik ayrıntısıyla inceleyebiliyorsunuz.

Bankadan Satılık Gayrimenkuller

İhaleye katılabilmeniz için söz konusu taşınmaza en yakın Akbank Şubesine başvuruyorsunuz. Burada belirlenen muhammen bedelin yüzde 10 u kadar bir teminat yatırılması gerekiyor. Bu teminat sonrası ayrıca banka tarafından belirlenen şartnamenin imzalanarak tüm hususların kabullenilmesi şart. Başvuruda sizden TC numara yazan bir kimlik istenirken tüzel kişilik olması halinde şartnameye imza atan kişinin yetkili olduğuna dair belgesi, imza sirküleri, vergi levhası ve ticaret sicil gazetesi fotokopisini teslim etmesi gerekiyor.

Okunmalı : Ziraat Bankasından Satılık Gayrimenkuller

Bu aşamadan sonra banka size kullanıcı adı ve şifre veriyor. Kullanıcı adınız TC kimlik numaranız olacaktır. Tüzel kişiler için ise vergi numarası olur. Başvuru koşullarının tamamlanmasının ardından size verilen şifre ile Akbanktan Satılık gayrimenkuller sayfasına giriyorsunuz ve belirlemiş olduğunuz taşınmaza buradan teklif veriyorsunuz.

En Yüksek Fiyatı Veren Taşınmazı Alıyor

Taşınmaza vereceğiniz teklifler sonrası ihale süreci başlıyor. Bitimine yakın bir teklif gelmesi halinde ihale uzatılıyor. Teklif gelmezse ve en yüksek teklif verene ihale ediliyor. Bu aşamadan sonra taşınmazın parasını peşin olarak ödemeniz gerekiyor. Burada ödeme için banka şubesi ile görüşerek kredi alma ihtimalinizde bulunabiliyor. Taksit ve vade söz konusu değil. Fakat kredi alma şartlarını taşıyor olmanız halinde banka size kredi tahsisinde bulunuyor. Bu kredi ile de taşınmazın bedelini ödeyebiliyorsunuz.

Okunmalı : Garanti BBVA Bankasından Satılık Gayrimenkuller

KDV Ödemesi

Taşınmazlara teklif verirken muhammen bedelin altında bir teklif söz konusu değil. Ayrıca satış sonrası bir KDV ödemesi yapmıyorsunuz. Çünkü bankalar KDV mükellefi değiller. Burada sadece BSMV ödemesi yapılıyor. Taşınmaza yaptığınız ödeme dekontu ayrıca fatura yerine de geçebiliyor.

Yatırılan Teminatın Durumu

Teminatınız ihaleyi almanız halinde toplam bedelden düşülürken ihaleyi alamamanız halinde size iade ediliyor. Burada ihaleye girip kazanmanıza rağmen satın almadan imtina etmeniz halinde ise yatırmış olduğunuz teminat tutarı bankanın geliri olarak kalıyor. Bu teminat tutarı ihaleye girmeye yetkili olmayan kişiler olduğu tespiti ile de iade ediliyor. Fakat banka çalışanlarının akrabası olan kişilerin tespitinde iadesi söz  konusu olmuyor.

Akbank’tan Satılık Gayrimenkuller devir sırasında oluşan tapu devri tarafları ilgilendiriyor. Yani hem alıcı hem satıcı kendi ödemesi gereken harç tutarını ödemekle yükümlü. Ayrıca satış için Belediyeden satış değeri öğrenilse dahi burada gerçek satış fiyatı üzerinden harç tutarlarının yatırılması gerekiyor.

Akbank’tan Satılık Gayrimenkul Şartnamesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

akbank-gayrimenkul-sartnamesi


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.