Kredi Almanın Yolu

Akbank Kur Korumalı Mevduat Hesabı Avantajları Nedir?

07.04.2022
1.783
Akbank Kur Korumalı Mevduat Hesabı Avantajları Nedir?

21 Aralık tarihinde bireysel yatırımcıların döviz kurundaki oynaklığa karşın Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni bir mevduat ürünü olan kur korumalı mevduat hesaplar, 3 ay gibi kısa sürede yoğun talep görmüş durumda. En son Mart ayının başında edinilen bilgilere göre 540 milyar TL üzerinde vadeli hesap açılmış durumda. Döviz kuru korumalı vadeli hesap olarak yatırımcıyı korumak ve Türk Lirasının değerini arttırmak için uygulamaya koyulan bu sistem, oldukça avantajlı olarak karşımıza çıkıyor.

Akbank tarafından belirlenen faiz oranlarının yanı sıra vade başı ve vade sonu kur değişim oranları da hesaplanarak, ekstra olarak kur farkından doğan farkta yatırımcının hesabına yatırılıyor. Hesap açılışında 3 aylık %15,50 faiz oranı veren Akbank, 12 aya kadar açılmış hesaplarda ise %17,00 oranında faiz veriyor. Verilen faiz oranına göre vade sonu döviz kurunda farklılık olması durumunda, güncel kur oranlarına göre hem vade farkını alıyorsunuz, hem kurdan doğan farkı da Hazine ve Maliye Bakanlığından alıyorsunuz. Kur korumalı mevduat hesaplama bu şekilde yapıldığı gibi, ayrıca bu yeni üründe gelir vergisi stopajı alınmadığı için, net olarak paranızın değerini koruduğunuz ve riskinizi azalttığınız mevduat hesabıdır.

Kur korumalı vadeli hesabı nasıl açılır?

Kur korumalı mevduat vadeli hesap, 3, 6, 9 ya da 12 ay vadeli olarak Türkiye’de yerleşik gerçek kişiler tarafından ya da 6 veya 12 ay vadeli olarak Türkiye’de yerleşik Tüzel Kişiler tarafından açılabiliyor. Akbank şubelerinden USD, EUR, GBP döviz cinslerine göre hesap açılabilir. Mobil üzerinden de vadeli hesap açılmasına imkan sunan Akbank, mobil işlemlerde 3 ya da 6 aylık vadeli hesap açılmasına imkan sunuyor.

Akbank mobil üzerinden açılan kur korumalı mevduat hesapları direk USD döviz cinsine göre açılıyor. Ancak şubelerden istediğiniz tarihlere göre vadeli hesap açabileceğiniz gibi, yine USD/TRY, EUR/TRY veya GBP/TRY döviz cinslerinden birini seçebiliyorsunuz. En fazla 370 günlük vadeli hesap açılabileceği gibi, son hesap açılış tarihi ise 31 Aralık 2022 olarak belirlenmiş durumda.

Kur korumalı mevduat hesabı kaç tane açılır?

Kur korumalı mevduat hesabı birden fazla açılabilir. Hem farklı bankalardan hesap açabilir, hem aynı bankadan farklı döviz cinslerinden hesap açılabilir. Yine vade tarihleri farklı hesaplarda açılabilir. Bankaların vermiş oldukları faiz oranlarına göre istediğiniz bankalardan, istediğiniz işlem türüne göre hesap aşabilirsiniz. Hesap açılışında önemli olan döviz cinsinin güncel kur oranı olduğu için TCMB tarafından hesap açılış tarihinde saat 11:00’de açıklanan kur oranları değerlendirilerek hesap açılır.

Hesap kapanışında da TCBM tarafından saat 11:00’de açılan güncel kur baz alınarak işlem yapılır. Hesap açılışı ya da kapanışı 11:00’dan önce olması durumunda, o günün kuru beklenir ve açıklanan kur oranına göre işlem yapılır. Ayrıca bu sistemde müşterek hesap açılması da mümkündür.

Vade sonunda vade tarihi uzatılır mı?

Kur korumalı mevduat hesaplarının kapanış tarihinde tahakkuk ettirilen getiri üzerindeki gelir vergisi stopaj alınmamaktadır. Yine bu hesabın önemli bir özelliği ise vade sonunda yenilenmemesidir. Bu nedenle vade sonunda vade uzatımı yapılmaz. Hesap açılışın tarihinde hesapta bulunan tutar ve vade sonunda tahakkuk ettirilen getiri ile birlikte TL vadesiz mevduat hesabına aktarılır.

Vadeli hesaplarda, vade tarihinden önce para çekilmesi vadenin bozulmasına neden olduğu için, çekim yapılamaz. Çekim yapılması durumunda ise vadeli işlemler bozularak, yatırılan para vadesiz hesaba aktarılır. Ancak hesap kapanma durumunda hesap açılışındaki USD, EUR ve GBP alış kuru ile hesap kapanış tarihindeki USD/TRY, EUR/TRY ve GBP/TRY alış kurundan düşük olan dikkate alınarak hesap kapanışı yapılır. Bu nedenle kurdaki düşüşten dolayı, ana parada kayıp durumu olabilir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.