Kredi Almanın Yolu

Akbank Kimin Bankası (Devletin mi)

11.12.2019
1.510
Akbank Kimin Bankası (Devletin mi)

Türkiye’nin önde gelen finans kuruluşları arasında yer alan Akbank 1948 yılında özel sermayeli olarak kurulmasının ardından günümüzde tüm ülke çapında faaliyet gösteren ve milyonlarca müşteriye sahip olan bir banka. Her ne kadar kuruluşunda pamuk üreticilerine destek amacı bulunsa da, zaman içerisinde büyüyerek önemli adımlar atan banka ayrıca uluslararası piyasalarda işlem görüyor. Akbank kimin, Akbank devletin mi, Akbank özel banka mı sorularına cevap arayalım.

Akbank Kimin?

1948 yılında kurulmasından hemen iki yıl sonra İstanbul Sirkeci’de şube açan banka 780 şube ile hizmet veriyor. Sabancı Holding bünyesinde faaliyet gösteren bankanın önde gelen firmalar ile büyük bir konumu bulunuyor. yaklaşık 13 bin çalışana sahip ve istatistiklerde Türkiye’nin dördüncü büyük bankası olarak geçiyor. Akbank 21 Bölge Müdürlüğü ile yaklaşık 5 bin ATM’si bulunan bankanın yaklaşık 600 bin üye iş yeri ile POS hizmeti veriyor.

Akbank’ı Kim Kurdu?

Adana Çukurova bölgesinde faaliyette bulunan pamuk üreticilerine destek amaçlı olarak 1948 yılında Hacı Ömer Sabancı ve Nuri Has ile Nuh Naci Yazgan tarafından kuruldu. Daha sonra büyüme çalışmaları içerisinde merkezini 1954 yılında İstanbula taşıdı. 1968 yılında bankanın kontrolü tamamen Sabancı ailesine geçti. 1990 yılında halka açılmasının ardından 1998 yılında da uluslararası piyasalarda ADR (American Depository Receipt) olarak işlem görmeye başlamış.

Akbank İsmi Nasıl Verildi?

Adana ve Kayseri merkezli olarak kurulmasının ardından pamuk üreticilerine destek veren bankanın ismine verilmesinde çok basit bir birleşim söz konusu. Adana’nın A’sı ile Kayserinin K’sını birleştiren kurucular Akbank adıyla halka arz edilmiş.

Akbank Ortakları Kim?

Akbank’ın ortaklık yapısı ile faaliyet gösteriyor. Burada % 51,2 ile en büyük hissedar halka arz ile halkın durumunda. Borsa İstanbul’da işlem gören oran % 51.2. Kalan % 48,8 luk hisse ise  Sabancı Holdinge ait.

Akbank’ın Faaliyetleri

Bir finanskuruluşu olarak banka öncelikli olarak bireysel ve kurumsal bankacılık hizmetlerinin yanında, ticari banka, Kobi bankacılığı, Ödeme ve Hazine işlemleri, banka şubelerinin sayesinde de Ak Sigorta ve AvivaSa Emeklilik ile sigorta sektöründe hizmet veriyor.

Yurt Dışında Akbank

Genel olarak ülke içerisinde faaliyet gösteren Akbank yurt dışında da Almanya’da iştiraki olarak Akbank AG ile hizmet veriyor. Bankanın şubesi ise Frankfurt şehrinde bulunuyor.  Bunun yanında bir şubesi de Malta’da bulunmaktadır. Bir çok ödüle sahip olmasına rağmen Türkiye’nin en iyi bankası ünvanı ile bankacılık sektöründe önemli bir başarısı bulunuyor.

Akbank Devlet Bankası mı?

Türkiye’de faaliyet gösteren en büyük dördüncü banka olarak kayıtlara geçen Akbank özel kuruluşlu bir bankadır. Devlet bankası değildir. Halka arz ile Borsa İstanbul’da % 51.2 oranında hissesi işlem görmekte geriye kalan kısmı ise Sabancı Holding bünyesinde bulunmaktadır.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu başkanı Suzan Sabancı DİNÇER olmakla birlikte Akbank ‘ın genel müdürlük görevini Hakan Binbaşıgil yürütüyor. Aralık 2018 tarihi itibariyle bankanın piyasa değeri 5,2 Milyar ABD doları.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.