Kredi Almanın Yolu

Akbank ATM (Bankamatik) Para Çekme ve Yatırma Limitleri, Masrafları

28.02.2020
2.340
Akbank ATM (Bankamatik) Para Çekme ve Yatırma Limitleri, Masrafları

Banka hesabınızdaki miktar gereğinden fazla olmuş olsa bile para çekimi ve yatırma işlemini  yapabilmeniz için bankanın belirlemiş olduğu limitler dahilinde yapabiliyorsunuz. Limit üstü işlem yapılması söz konusu. Fakat bu işlem için masraf ödemesi, komisyonla karşılaşıyorsunuz. Zaman içerisinde paranın değerini kaybetmesi alım gücünün düşmesi sonrasında yapacağınız alımlar için nakit çekimi bankanın izin verdi tutarlar ile mümkün oluyor. Bu anlamda tüm Akbank ATM para çekme ve yatırma limitleri farklı olabiliyor. Dilerseniz bu limitler dahilinde inceleyelim.

ATM’den tüm bankacılık işlemlerini yapabilir seviyeye ulaştık. Dijital bankacılık üzerinden yapamadığımız bu para çekimi ve yatırımı işlemi banka şubesi dışında sadece bankamatiklerde mümkün. Bunun için ise limitiniz dahilinde çekim yada limitiniz dahilinde para yatırımı söz konusu. Bu limitler parasal değer olarak tutulurken aynı zamanda adet üzerinden de tutuluyor.

Kartsız Para Yatırma Limiti

Bankamatikler üzerinden kartsız işlemlerin yapılabilmesi mümkün. Fatura ödemeleri yada hesaba para yatırımı için bu mecrayı kullanabiliyorsunuz. Bu yatırım işlemi için kişinin TC numarası gerekiyor. Bu numara üzerine de yatırabileceğiniz kartsız günlük para yatırma limit tutarı 19 bin 990 lira oluyor. Bu tutarın üzerinde günlük para yatırımı söz konusu değil.

Hangi Kağıt Paraları  (Banknot) Yatırabilirim?

Kağıt para olarak dillendirilen banknotlarınızı yatırabilmeniz için gerekli tutarlar 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 TL üzerinden yapılıyor. Bunlar dışında madeni para yatırma imkanınız bulunmuyor. En az yatırma tutarı 5 TL iken en fazla 200 TL olarak yatırabiliyorsunuz. Fakat burada teker teker yatırmanıza gerek olmuyor. Hesaba yatıracağınız para sayısı maksimum 30 adet oluyor. Bu rakamdan fazlası yatıramıyorsunuz. Örneğin 30 tane 200 yatırmanız halinde 6 bin lira para yatırmış oluyorsunuz. Bu oranın üzerinde paranız yatacaksa birkaç defa denemeniz gerekecektir.

Akbank Para Çekme Limitleri

Para çekme limitlerinde işlem sizin kartınızın özelliğine göre değişebiliyor. Örneğin Neo kart kullanıcısının günlük çekme limiti 1.500 TL iken ek para çekme limiti ise 2 bin lira. Neo Meo kullanıcısıysanız her iki durum için  250 TL oluyor. En yüksek limit ise Neo Business kullanıcılarının. Burada çekme limiti 4 bin iken buna ek olarak 4 bin lira daha oluşuyor. Buna göre Akbank Para Çekme Limitleri Şu Şekilde;

Kart Günlük Limit Günlük Ek Limit
Neo 1.500 2.000
Neo Meo 250 250
Neo 1e1 2.000 3.000
Neo Ekkart 1.000 500
Neo Business 4.000 4.000
Neo Private 2.000 3.000
Neoexi26 1.000 1.000

Akbank ATM’sinden Kimler Para Yatırabilir?

Kartsız işlem söz konusu olduğu için burada bankanın müşterisi olmak zorunda değilsiniz. Kartsız işlemler içerisinde para yatırma, fatura ödeme, kredi ve kredi kartı talepleri gibi hizmetler bulunuyor. Dilerseniz vergi ödemelerinizi de bu mecradan gerçekleştirebiliyorsunuz.

Akbank ATM’sinden Nasıl Para Yatırılır?

Banka müşterisiyseniz kartınızla değilseniz karsız olmak üzeri iki farklı yatırım söz konusu.  Kartlı işlem için şifre girişi ile para yatırma menüsünden kartsız işlem yapabilmeniz için ise kartsız işlemler menüsü, hesaba para yatırma işlemlerini takip ederek yatıracağınız parayı para yatırma bölümüne koymanız halinde gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu esnada paranız anında hesaba geçmiş oluyor.

Para yatırım işlemi için zarf kullanmanıza gerek yok. Eskiden bu işlemler için zarf kullanılıyordu fakat bu durumun önüne geçilmiş durumda.

Çekme ve Yatırmada Mesai Saati Kavramı Yok

Saat ve tatil mevzusu olmadan istediğiniz zaman işlem yapabildiğiniz Akbank ATM’leri sayesinde yatıracağınız paralarda da bir düzen olmalı. Örneğin kenarı kıvrık, yırtık, eskimiş yada ıslak paraların ATM’ye yatırılması mümkün değil. Bu tür paralar bankamatikten size iade ediliyor ve yatırım işlemi sonrasında gerçekleşiyor.

ATM’den Cebe Para Gönderimi

Hesabı olsun veya olmasın herkes bankamatikler üzerinden para gönderebiliyor. Bu işlemi için yine kartlı ve kartsız işlem menüsü seçiliyor. Cebe havalede bir gün içinde en fazla gönderebileceğiniz tutar 300 TL ile sınırlı.

Limit Üstü Çekim Masrafları Ne Kadar?

Akbank ATM’lerinden para çekme limiti dışında para çekimi yapacaksanız bunun bir masrafı bulunuyor. Limit üstü para çekme için en az 6 TL ödeme yapıyorsunuz ve limit üstü çekeceğiniz tutarın % 1,80 i olarak masraf ödüyorsunuz. Örneğin limit üstü 2 bin lira çekerseniz burada ödeyeceğiniz tutar 36 TL oluyor. Bu rakam oda biraz fazla gelebilir.

Ortak ATM Para Çekme Masrafı Ne Kadar?

Ortak ATM olarak başka bankadaki hesabınızdan para çekimi yapabiliyorsunuz. Bunun için en az ödeme tutarı 1,04 TL. Yine bu rakama ilave olarak çekeceğiniz tutarın % 1,15’i masraf olarak ödeniyor. Yani 2 Bin lira çekerseniz 23,00 TL + 1,04 = 24,04 TL ödeme yapmak zorunda kalıyorsunuz.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.