Kredi Almanın Yolu

Adıma Çekilmiş Kredi Var Mı Nasıl Öğrenebilirim?

16.05.2020
267
Adıma Çekilmiş Kredi Var Mı Nasıl Öğrenebilirim?

Dijital ortamlarda e-devlet sonrası kişilerin sorgulama alternatifleri artış gösterdi. Kişiye özel tüm bilgilerin yer aldığı e-devlet bir çok bilgi hizmetinin yanında başvuru imkanları veren bir sayfa. Bu anamda sorgulamalardan bir tanesi de adıma çekilmiş kredi var mı sorusu olabiliyor.

Adıma Çekilmiş Kredi Var mı?

İçindekiler

Günümüzde kredi kartlarıyla ilgili olarak dolandırıcılık işlemlerinin artması sebebi ile hemen hemen herkesin öğrenmek istediği konulardan bir tanesi adıma çekilmiş kredi var mı sorusudur. İnsanların özellikle dijital dünyada TC kimlik bilgilerini sürekli olarak paylaşıyor olması kredi ile uzaktan yakından alakası olmayan kişilerin adına bile bazen krediler çıkabiliyor. Bu yüzden kredi ya da banka bilgilerinizi güvenilir yöntemler ile sorgulamanız gerekir. Bu yöntemlerden bazıları:

Bu sorunun cevabını en güvenli yöntemlerden biri olan e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. E-devlet üzerinden öğrenmek isteyen kişiler genellikle banka ile hiçbir ilişkisi bulunmayan kişiler olacaktır. Bunun haricinde bankada banka hesabı ya da kredisi bulunan kişiler özel olarak bankalarına gidip adına çekilmiş kredi olup olmadığını öğrenebilir.

Adına çekilmiş kredinin olup olmadığının öğrenilmesinin bir diğer yöntemi internet bankacılığıdır. Özellikle bazı bankalara dair mesajlar alıyorsanız ve o bankada bir krediniz varsa başka kredinizin olup olmadığını bankanıza ait internet bankacılığı üzerinden öğrenebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sizin kimse arayıp da haberdar olmadığınız bir kredinizi olduğunu söylemez. O yüzden sizin sık sık bu konuda temkinli davranarak çalıştığınız bankalar ile iletişim halinde olup üzerinizdeki hesap bilgilerinizi en azından haftada bir sorgulatmanız gerekir. Eğer bankadan öğrenmek istemezseniz bu durumda çalıştığınız bankaları arayıp müşteri hizmetleri yardımından faydalanarak adınıza çekilmiş bir kredinin olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Kredi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir banka üzerinden sizin izniniz olmadan kesinlikle adınıza kredi çekmesi söz konusu olamaz. Ancak siz işlemler için onay verir, mesaj gönderir ya da gerekli belgelere imzanızı atarsanız bankalarda bu isteğinize dayanarak adınıza kredi çıkarabilir. Onun haricinde kimse sizin kimlik belgelerinizi kopyalayıp adınıza kredi talebinde bulunamaz, bulunduğu takdirde de yasal bir işlem yapmış olmaz.

Bu durumda bu kişiler sizin ihbarınız üzerine gerekli yaptırımlara tabi tutulur. Sizin de bu konuda hassas olmanız ve kimlik bilgilerinizi kimseyle paylaşmamanız hatta öyle ki internet üzerinden kullandığınız internet bankacılığı şifrenizi bile “bankadan arıyoruz” diyenlere vermemeniz gerekir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.