Kredi Almanın Yolu

6 Başlıkta ESBİS E-Esnaf Veri tabanı Kaydı Nasıl Yapılır?

16.05.2020
334
6 Başlıkta ESBİS E-Esnaf Veri tabanı Kaydı Nasıl Yapılır?

5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşu Kanunu’nda yer alan hükümler doğrultusunda 2005 yılından itibaren esnaf olarak faaliyet yürütenlerin sicil bilgilerinin kayı edildiği bir sistem olan ESBİS’e kayıt yapmak için yazı içeriğinde yer alan bilgilere göre hareket edilmelidir. ESBİS, getirdiği yenilikler ve birçok işlemin kolayca yapılması imkânı getirdiğinden birçok avantajı beraberinde getirmiştir.

ESBİS’in Özellikleri Nelerdir?

Dijital bir kayıt sistemi olan ESBİS’te Türkiye’de esnaf ve sanatkâr olarak meslek icra eden kişilerin işletmelerine ait sicil bilgilerinin kaydedildiği bir veritabanı olup; esnaflar ve sanatkârlar istedikleri zaman resmi işlemleri ve özel işlemleri bu platform üzerinden yapabilmektedirler.  Bu sistem üzerinden online olarak resmi işlemler yapılabildiği gibi esnaf ve sanatkârlar, üye oldukları meslek kuruluşları ile ilgili bilgilere rahatlıkla bu sistem üzerinden ulaşabilirler. Böylece zaman kaybı yaşanmadan hızlı bir şekilde işlemlerin tamamlanması konusunda büyük bir kolaylık sağlanmıştır.

ESBİS Kaydı Nasıl Yapılır?

ESBİS’e kayıt olmanın en pratik ve kolay yolu e-devlet sistemini kullanmaktır. ESBİS veritabanına kayıt olmak isteyen esnaf ve sanatkârlar, aşağıda verilen işle sırasını takip ederek kolayca kayıt olabilirler.

  • Öncelikle PTT’ye giderek kendi adlarına e-devlet sistemine giriş yapmak için bir şifre almak olacaktır. Şifre alınırken ehliyet ya da T.C. kimliği ibraz etmek zorunludur.
  • Şifre alındıktan e-devlet ’in web adresi olan https://www.turkiye.gov.tr/ adresine girilir ve bu sayfada “Giriş Yap” butonuna tıklanır. Açılan sayfada T.C kimlik numarası, mobil imza, internet bankacılığı ya da elektronik imza kullanarak giriş yapılır.
  • E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra arama kısmına ESBİS ya da Esnaf ve Sanatkârlar Birliği Sistemi ibaresi yazılır ve çıkan sayfada bulunan bilgilere tıklanır. ESBİS’e girdikten sonra burada istenen bilgiler doldurulur kayıt işlemi tamamlanır.

ESBİS Sistemi Üzerinden Kimler İşlem Yapabiliyor?

ESBİS sistemi, birçok birlik ve meslek kuruluşları tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Bu kuruluşlar ve birlikler ise Esnaf ve Sanatkârlar, Federasyon ve Konfederasyonlar, Sicil Müdürlükleri, Ticaret Bakanlığına Bağlı Birimler, Esnaf Odaları ve Birlikleri olarak sayılabilir.

ESBİS E-Esnaf Üzerinden Hangi Bilgilere Ulaşılabilir?

Kimlik belgesi, vergi levhası, ikametgâh belgesi, istatistiksel verilere ait il ve ilçelerdeki esnaf sayıları, ESBİS’e kayıt yapan sayısı, kapanan işletme sayısı, esnaf ve sanatkarların adres değişikliği gibi bilgilere ulaşılabilmektedir.

ESBİS E-Esnaf Sistemi Üzerinden Ücretli ve Ücretsiz İşlemler Nelerdir?

Ücretli İşlemler: Kişi soyad değişikliği, tescil işlemleri, şube ekleme ve çıkarma

Ücretsiz İşlemler: Unvan değişikliği, iş yeri sınıf değişikliği, ev adresi değişikliği, işyeri telefon ve faks bilgilerinde değişiklik, terkin işlemleri, varsa hatalı bilgilerin düzeltilmesi gibi işlemler yapılabilir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.