Kredi Almanın Yolu

3 Başlıkta maaşımın kaç katı kredi alabilirim veya çekebilirim?

16.05.2020
186
3 Başlıkta maaşımın kaç katı kredi alabilirim veya çekebilirim?

Krediye ihtiyacı olan kişilerin sorgusu alabileceği tutarı öğrenmektir. Burada da gelirin üzerinden kredi alabileceğinden maaşımın kaç katı kredi alabilirim sorusunun cevabı aranmaktadır. Kredi miktarının belirlenmesinde etkili olan gelir önemli bir husus. Bu manada maaşınızın kaç katı kredi alabileceğinizin cevabını birlikte arayalım.

Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim?

Kredi çekmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği sorulardan birisi gelirinizin ne kadar üstünde kredi çekebileceğinizdir? Bu sorunun cevabı bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Eğer bankanın maaş müşteri iseniz bu durum daha da kolay olmaktadır. Ancak bankaların genellikle izledikleri yolda mevcuttur. Kullandığınız kredinin tutarından daha çok aylık taksitler dikkate alınmaktadır. Eğer aylık taksitleri düzenli ödeyecek kadar geliriniz mevcutsa krediniz bu oranda verilmektedir. Ayrıca bankalar tüm bunların dışında kredi notunuzu da dikkate almaktadır.

Gelirimin Kaç Katı Kredi Alırım?

Bankalar genellikle kredi kullandırırken kredi notunuzu ve gelirinizi dikkate almaktadır. Ancak kullanacağınız ihtiyaç kredisi ise bu tutar bir meblağa kadar sınırlı kalmaktadır. Sabit bir maaşınız olması durumunda bankalar 50 bin TL’ye kadar kredi kullandırmaktadır. Tabi ki bu tutar gelirinize göre farklılık göstermektedir. Bu durumda da maaşınızın katları değil aylık taksitler dikkate alınmaktadır. Gelir olarak  %40 ila %70’lik kısmı dikkate alınmaktadır. Bunun için bankaların resmi sitelerinde yer alan kredi hesaplamalarında uygun faiz oranlarını ve tutarlarını görebilirsiniz. Ayrıca ödeyeceğiniz taksit tutarı ile ilgili de hesaplamayı ortaya koymaktadır.

Maaş Müşterisi Bankada En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Maaş müşterisi olmanız elbette kredi almanızı kolaylaştıracak bir unsurdur. Ancak yine bu durum gelirinizle doğruda ilişkilidir. Eğer aylık kredi taksitini ödeyecek kadar maaşınız kalmıyorsa kredi çekmeniz mümkün olmamaktadır. Bu nedenle de başvurabileceğiniz tutar aylık taksitleriniz ile doğru orantılı olacaktır. Kredinizin onaylanması için yüksek vade ile ödenecek aylık taksit tutarını düşürebilir böylelikle bu süreci kolaylaştırabilirsiniz.

Maaşın Kaç Katı Kadar Kredi Çekilebilir?

Bankaların bu soruya yanıtı açıktır. Bu tutar maaşınızın yüzde 70’ni geçmemelidir. Yani ödenecek aylık taksit tutarı maaşınızın yüzde 70’ini geçmemelidir. Zaman zaman konut kredilerinin yüksek olması nedeniyle bu tutar aşılabilir. Bu durumda da yapılması gereken bir kefil aracılığı ile mümkün olmaktadır. Kefilinizin ve sizin aylık gelirinizin yüzde70’i dikkate alınır. Görüldüğü üzere bankaların dikkat ettiği çekilecek kredi tutarı değil ödenecek aylık taksit tutarı olmaktadır.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.