Kredi Almanın Yolu

Faizler Ne Olur? (Altın, Konut, Tüketici Kredisi)

Faizler Ne Olur?  (Altın, Konut, Tüketici Kredisi)

2021 yılı küresel ekonominin başını ağrıtan bir virüs salgını eşliğinde geçiyor. Dünya ekonomisini yakından etkileyen bu salgın sonrası tüm ülke ekonomileri farklı bir tavır almak zorunda kaldı ki işsizlik arttı, enflasyonlar arttı, döviz kurları yükselti. Özellikle altın fiyatlarındaki ani artışlar tüm para birimlerinin değer kaybetmesine neden oldu. Bundan nasibini de ülke olarak Türk Lirası olarak aldık. Piyasalar ve şartlar bu konumda iken 2022 yılında faizler ne olur sorusunun cevabını arayan büyük bir kesimden bahsetmek doğru olacaktır.

2022 Yılında Konut Kredisi Faizleri

Faizler günümüzde daralan piyasaların açılması adına en düşük seviyelerinde. Özellikle artış yaşanmasına karşın konut kredisi faizleri devlet bankalarınca 0,79 seviyelerinde olması düşük olmasının göstergesi. Her ne kadar faizlerde indirime gidilmiş olsa da, piyasada konut fiyatlarında olduğu gibi belli bir artış söz konusu. Bu artışlar faiz tutarlarının üzerinde seyretmesi piyasanın daralmasında istikrar olduğunu gösteriyor. Yani düşen faizler ile konut alım talebi artış gösterince burada konut fiyatlarında artış yaşanmasına neden oldu. Kaldı ki bu artışlar çok yüksek tutarlara neden oldu ki, satışlar neredeyse durma noktasına geldi.

2022 faizler

Devlet açısından alınan tedbirlerden bir tanesi ekonominin hareketinin olumlu yönde sağlanması adına konut kredisi faizlerinin 0,79 seviyesinde tutulması. Bunun yanında bir yıl ödemesiz 180 ay vadelere kadar ev kredisi tahsislerinin yapılması da önemli bir etken. Ancak enflasyon ile konut fiyatlarındaki artışlar bu aşamada emlak sektörüne gem vuruyor. İlk aşamada düşen faizler ile konut satışları inanılmaz şekilde artış göstermiş ve talebi artırmıştı. Ancak bu durum kısa sürdü. Oran ile en yine düşük seviyelerde olduğundan bahsedeceğimiz konut kredisi faizleri sektörün ilerlemesi açısından önümüzdeki yıl da düşük olarak hareket edeceği düşüncesinde olduğumuzu söylemek isterim. Ancak piyasada yaşanan artışlar ile kişilerin kredi kullanarak ev alma yoluna gitmekten kaçınacağı anlamına gelebilir. Çünkü artan fiyatlar artan taksit tutarları anlamına geliyor. Zira geliri düşük olan vatandaş ta bu durumda konut alımından uzak kalacaktır.

2022 Tüketici Kredilerinde Faizler

Virüs salgınının yaralarının sarılması için her türlü adımlar kişisel, kurumsal ve devletler açısından alınıyor. Alınmaya devam edilecek. Ancak bu durum oldukça uzun süreceğe benziyor. Nitekim henüz aşının bulunamaması, tedavisinde etkili olan ilaçların henüz olmaması, virüs salgınının hangi aşamalarda nerelere kadar yükseleceği, 2 ve 3 ncü dalga gelip gelmeyeceği gibi herkesin merak ettiği bir çok soru dalgasının arasındayız. Bu nedenle de ekonominin bu salgın aşamasında nasıl bir tepki vereceği, bizleri nelerin beklediğini söylemek zor. Ancak bir çok uzman tarafından sürekli yazılan ve yenilenen senaryolardan da bahsetmek mümkün. Bu aşamalardan sonra 2022 yılı faizleri ne olur sorusunun cevabını da vermek imkansız.

2022 yılında faizler

Okunmalı : Ziraat Bankası Tüketici Kredisi Hesaplama Başvuru

Bireysel ihtiyaçların karşılanması açısından önem arz eden tüketici kredileri bankaların en büyük kozu. Bu sayede beş yıl vadelere kadar kredi tahsisi yapılabiliyor. Virüs salgını sırasında kamu bankalarınca verilen destek paketleri bu aşamada önemli. 6 ay ödemesiz olarak 10 bin liraya kadar 36 ay vadeli verilen destek kredileri ilk aşamada tüketicilerin ihtiyacını karşılamış durumda. Ancak burada atlanılan bir husus var ki, vatandaş uzun süreli olarak borçlandırıldı.

Milyonlarca kişi düşük faiz ve ödeme koşulunun uygun olması nedeniyle bu kredilere başvurdu. Kimileri 3 bin lira alırken, kimileri 5 bin lira, 7 bin 500 lira ve kendini şanslı hissedenlerde 10 bin lira kredi kullandı. Bu arada işsizlik arttı. İşten çıkarılmalar yasaklanmış olsa bile özellikle kayıtsız çalışan kesim işsiz kaldı. Bu durumda kredi kullanan kişilerin uzun süre banka kredilerini alamayacak olduğunu söylemek sanırım doğru olacaktır. Bununla birlikte kredisinin geri ödemesini sağlayamayanlarda elbet çıkacaktır ve batık kredilerin de sayısında artış gözetlenecektir.

Tüm bu hususları dikkate aldığınızda tüketici kredisi faizleri düşük seviyede olsa dahi kişilerin kredi talebinden uzak kalacağını, talep olsa dahi bankaların vermekten kaçınacağını da alternatifler arasında olduğunu hatırlatalım. Virüs salgını, sonrasındaki ekonomik durumlar, ülke ekonomisi gibi hususların hepsini dikkate aldığınızda daralan bir ihtiyaç kredisi piyasasından bahsedilebilir. Bu aşamada 2021 ihtiyaç kredisi faizleri artış yaşayabilir.

faizler ne olur

2022 Altın Fiyatları

Tüm dünya ekonomilerini yaşayan bireysel kişiler artan fiyatlar karşısında kendisini güvene almak için yine altın alma yoluna gitti. Özellikle altının ons fiyatının dolar üzerinden hareket ediyor olması, virüs salgınında ABD’nin önemli kayıplar vermesi ile ABD dolarının değer kaybetmesi altın fiyatlarında artışı hızlandırdı.

Son birkaç gün içinde çok ciddi artışlar ile 340 lira seviyelerine çıkan altının bir çok yatırımcı yorumlarında ons fiyatının 12 aylık seviyelerde 300 dolar daha artış göstererek yaklaşık 2 bin 300 dolar seviyelerine çıkacağı yönünde. Bu durumda 2022 faizleri altın fiyatlarından etkilenecektir.

Okunmalı : Önümüzdeki Süreçte Altın Fiyatları Ne Olur?

Pandemi Sürecinde Faizler

2022 yılı ülke ekonomileri açısından çok zor bir yıl olacak. Pandemi sürecinin faizlere yakından etki edeceğini söylemek doğru olur. Tüm piyasaların, üretimin durması zorlu bir sürecin atlanılmış olması dahi küresel ekonominin can damarını kötü etkileyecektir. Her ne kadar piyasanın canlanması açısından faizlerde indirimi gidilse bile çarkların dönmesinde büyük bir etken olmayabilir.

Artan döviz kurlarının karşısında özellikle TL’nin kendini koruma çabası için Merkez Bankasının önemli bir döviz rezervi olması gerekir. Ancak alınan tedbirler aşamasında bu rezervlerin azalması TL’nin değer kaybının önüne geçmeyebilir. Bu aşamada faizler de yükselebilir.

Gelecek yıl içerisinde faizlerin ne olacağı konusunda senaryolar birden fazla üretilebilir. Ancak yeni yılda faizler ne olur sorusunun cevabını verebilmek için coronavirüs salgınının atlatılması, yaraların sarılması öncelikli olarak gerekiyor. 2022 faizleri için kısa bir süre kaldığını düşünürsek hep birlikte neler olacağını göreceğiz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.