Kredi Almanın Yolu

2021 Yılında Ekonomik Kriz Yaşanır mı? (Türkiye Ekonomisi)

Merkez Bankası rezervlerinin düştüğü, işsizlik sayısının arttığı, enflasyonun artış gösterdiği, borç miktarlarının yükselişi gibi sebepler olsa da 2021 yılında salgının son bulması ile ekonomik kriz bir yana Türkiye ekonomisinin şahlanacağını söylemek yanlış olmaz.

2021 Yılında Ekonomik Kriz Yaşanır mı? (Türkiye Ekonomisi)

Büyük bir kesim 2021 yılında Ekonomik krizin beklentisi içindeyken bir o kadarı da pespembe bir ülke ekonomisinden bahsediyor. Bir çok ekonomi uzmanı ve siyasetçi belli iddialara dayanarak krizin varlığından ve olmadığından bahsederken vatandaş gerçekte ekonomi durumunu da merak ediyor. Bu aşamada önümüzdeki 2021 yılı boyunca ekonomik kriz yaşanıp yaşanmayacağı merak konusu.

Ekonomik Kriz Olur mu?

Bir gerçek var ki 2020 yılında küresel çapta yaşanan koronavirüs salgını tüm dünya ülkeleri etkileri ve ekonomik küçülme yaşandı. Artçıları halen gelen ve hissedilen virüs salgınında ekonomik olarak yıpranmayan ekonomi kalmadı. Zira dünya gücü Amerika bile büyük ölçüde bundan nasibini aldı. Bu aşamada Türkiye Ekonomisi ne olacak? Bizleri neler bekliyor? Birer tüketici olarak herkesin merak ettiği husus. Ancak baz senaryolar var ki bunların üzerinde durmak önemli. Bunlardan birisi uluslar arası ekonomi kurumlarının yaptığı açıklamalar, uyarılar. Bu aşamada dikkatleri üzerine çeken birkaç hususu değerlendirelim.

  • Uluslararası Para Fonu IMF sürekli dünya ülkelerinin ekonomileri için açıklamalarda bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Türkiye için. Son olarak Nisan ayında bir açıklama yapan IMF Türkiye ekonomisinin küçülme tahmini için % 4.9 oran açıklaması. Bundan önceki oranı ise % 3 idi. Mevcutta açıkladığı bu daralma öngörüsünde değişiklik yapmayan IMF nin bir sonraki açıklaması doğru olur olmaz ama merak edilen bilgiler arasında bulunuyor.
  • Covid-19 salgını küçük büyük tüm esnafı, KOBİ’leri, tüketicileri yakından etkiledi. İşsizlik oranları artış sağlarken, enflasyon güncel olarak iki haneli olarak seyir ediyor. Devlet esnafa ve iş verene gerekli desteği sağladı ve sağlamaya devam ediyor. Bu aşamada bir çok adım atıldı. Bu salgın süreci ne kadar devam eder, ekonomiyi ne kadar etkiler, ekonominin lokomotiflerini ne kadar durağanda bekletir henüz kimse cevaplayamıyor. Muhtemel aşı çalışmaları ve tedavinin bulunması ile ülke olarak bu sorunun üzerinden gelmemiz rayların üzerindeki lokomotif hareketliliği son hız artıracaktır. Bu anlamda otomotiv gibi sanayi sektörü başta olmak üzere daralan bir mecradan bahsetmek mümkün. Bu daralma devam ederse 2021 yılında ekonomik kriz varlığından bahsetmek doğru olur mu bilemem.

  • Ekonominin en kötü tarafı belirsizliğin varlığı. Salgın özellikle düşük gelirli tüm aileleri yakından ilgilendiriyor. En çok etkilenen kısım ise onlar. Bu aşamada devlet altı ay ödemesiz uygun faiz oranı ile kredi verme yoluna gitti. Milyonlarca kişi bu imkandan yararlandı. Bunun yanı sıra sürenin dolmasıyla bu kredilerin geri ödemeleri de bu ay itibariyle başladı. Borçlu, paraya ihtiyacı olan kesimi kullandığı krediler ile daha zor bir süreç bekliyor.
  • Salgın elbette ekonomik olarak büyük yaralar açtı. Ancak bu salgın ile bazı sektörlerde de artış yaşandı ve yurt dışı ihracatları da arttı. Kolonya ve dezenfektan ile maske üretiminin kendini gösterdiği bu süreçte yurt dışına solunum cihazlarının satışları da diğer yandan ekonomiyi canlandırdı diyebiliriz. Yani artı tarafları da var. Hepsi birbirini dengeleyecek güçte olmasa da kazanç açısından bir yerlerden başlamak gerekiyor.
  • Virüs salgını uzaktan eğitimin gelişmesine etki ederken bir yandan da bilgisayar, tablet ve telefon gibi dijital ürünlerin satışlarını artırdı. Bu aşamada da elektronik sektörü daralan piyasada biraz daha rahat nefes aldı. Salgın sonrası artan elektronik cihaz sayısının ne olacağı ise şimdiden merak konusu. Diğer taraftan da fiyatlarda artış olduğunu söylemek mümkün. Asgari ücretli bir kişi iki maaşını vermesi gerekiyor ki bir bilgisayar alabilsin. Bunun yanında çocuğunun uzaktan eğitimi için internet ihtiyacı da bulunuyor. Devlet GSM şirketleri ile bu engeli aşmaya çalıştı. Ancak GSM firmalarının çekim gücünün yetersiz kaldığı yerlerde de ihtiyaç duyuldu.

Sadece Türkiye’de değil Avrupa ülkeleri ve ABD’de ekonomik daralma yaşanması illa ki domino etkisi yapacak ve ülkemizde de hissedilecektir. Ekonomik saldırılarda bir çok badireyi atlatan Türkiye ekonomisi bir çok anlamda çok  daha sağlam hareket ediyor. Her ne kadar Merkez Bankası rezervlerinin düştüğü, işsizlik sayısının arttığı, enflasyonun artış gösterdiği, borç miktarlarının yükselişi gibi sebepler olsa da 2021 yılında salgının son bulması ile ekonomik kriz bir yana Türkiye ekonomisinin şahlanacağını söylemek yanlış olmaz. Nitekim güncel olarak bir çok atılıma gem vuran virüs için aşı çalışmalarında umut verici haberlerde gelmiyor değil.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.