Kredi Almanın Yolu

2022 Yılında Altın Ne Olur? Altına Yatırım Yapılmalı mı?

13.12.2019
621
2022 Yılında Altın Ne Olur? Altına Yatırım Yapılmalı mı?

Binlerce yıldır irili ufaklı tüm yatırımların yanı sıra en küçük ziynet ve hediyelik eşyanın altından yapıldığını bilmeyeniniz yoktur. Burada üzerinde durulan husus altının her zaman en güvenilir liman olması. İnsanlar küçük birikimlerini altın ve döviz yoluyla biriktirerek bir nevi TL’nin değer kaybı ile mevcut değerini koruma yoluna gitmeye çalışıyor. Diğer taraftan yatırım diyebileceğimiz bu husus ile yıl içerisinde altın ne olur? Altına yatırım yapılmalı mı sorularının doğmasına neden oluyor.

Altın Yatırımı Mantıklı mı?

İçindekiler

Kısaca üzerinde durmak gerekirse uzun vadelerde yapacağınız yatırımlarınız için altın alımının çok mantıklı bir adım olması. Çünkü uzun vadede değer kaybı yaşayan TL’nin karşısında altının hep yükseldiği bir gerçek. Burada yatırımınızın süresi önem arz ediyor. Yani bu gün altın alıyım haftaya satayım mantığı ile hareket ederseniz zarar etme olasılığınız çok yüksek olacaktır. Fakat bugün alayım bir beş yıl hesabımda altın üzerinden kalsın derseniz inanın önemli kazançlar söz konusu olabilir. Bu cümlemizin dayanağı ise altının geçmişten günümüze gelen fiyatlarıdır. Örneklemek gerekirse 2002 yılında altının gram fiyatı ocak ay’ı itibariyle 18,30 lira. Günümüzde ise 275 lira olan altının gram fiyatı 17 yılda 256,70 lira artmış durumda. Sizin yapacağınız yatırım bu kadar uzun vadeli olur mu bilinmez fakat altın yatırımında bir kaç yılda uzun vade olarak sayılabilir. Örneğin 2017 Ocak ay’ı itibariyle altının gram fiyatı 130,71 lira seviyelerinde idi. Yine günümüzde 275 lira olduğunu varsayarsak arada 145 liralık bir farkın olduğunu görürsünüz. Bu anlamda bir kaç yılda olsa mevcut elinizdeki parayı altına yatırmanız ve bunu altın hesapları üzerinde banka mevduatlarında değerlendirmeniz sizlere kazanç sağlayabilir.

Okunmalı : Ziraat Bankası Altın Hesap

Fiziki Altın mı Banka Hesabı mı?

Eskiden yatırım yapmak isteyen kişiler tüm gelirlerini yaşamlarını idame ettirmek için harcarken küçük birikimlerini de altına fiziki altın alarak yatırım yapardı. Zaman içerisinde gelişen ekonomi, dijital bankacılık ürünleri sonrası bu durum değişti. İnsanlar hem güvenlik açısından koruyabilmek hem de istedikleri zaman satışa konu edebilmek için banka hesapları üzerinden yatırım hesabı açarak burada altınlarını gram üzerinden tutma çabasına girdi. Avantajları açısından önem arz eden gram altın alımı bankalardan yapılabilen bir husus.

Altın Fiyatları ne Olur?

2020 yılı itibariyle altın fiyatları hangi aşamalarda olur, yükselir mi, düşer mi bilinmez. Bunu şimdiden kestirmek ve bir rakamdan bahsetmek çok yanlış olur. Fakat altın fiyatlarına doğrudan etki eden husus Dolar, küresel ekonomi ve ülke ekonomisinde meydana gelen hususlar. Zira altının ons fiyatı dolar kuru üzerinden hesaplanıyor. Bu durumda dolar kuruna gelecek yükseliş ve düşüşler altın fiyatlarını da doğrudan etkiliyor. Bu nedenle askeri, siyasi gelişmeler ile küresel ekonomide meydana gelen olaylar 2020 yılında altın fiyatları açısından önem arz ediyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.