Kredi Almanın Yolu

Mazot ve Gübre Desteği

22.02.2021
3.915
Mazot ve Gübre Desteği

Krediyolu.com – Tarım ve ürünleri ile uğraşan çiftçilerin sürekli sorduğu sorulardan birisi olan Mazot ve Gübre Desteği Ne Zaman verilecek? Önceki yıllarda sürekli yapılan bu ödeme elbette bu yıl da gerçekleştirilecek. Bu nedenle çiftçilerin özellikle dijital ortamlarda sorduğu bu sorunun cevabını sizler için araştırdık;

Mazot ve gübre ile ilgili maddi destek almak isteyen çiftçilerin öncelikli olarak Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olması gerekiyor. Bu sayede Tarım ve Orman Bakanlığınca ÇKS üzerinde kayıtlı olan ve tarıma açık olan arazilerin büyüklüğüne göre maddi destekler veriliyor. Bu desteklerin verilmesine devam edilecek.  227 Bin çiftçiye geçtiğimiz ay Faizsiz Yem Kredisi alabilen çiftçilerde dahil olmak üzere 1 Milyar 200 milyon liralık bir ödeme yapıldı.

Mazot ve Gübre Desteği Ne Kadar?

Çiftçiyi korumak amaçlı olarak hasatlarda destek vermek amacıyla yapılan desteklerin ödenmesinde tarihler henüz belli değil. Destek ödemelerinde Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM) yetkili olarak gönderim işlemini uyguluyor. Bu uygulama ile Çiftçilere ödenecek olan Mazot ve gübre Destekleri şu şekilde;

 • Buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf için 19 Lira mazot, 8 Lira gübre desteği ile toplam 27 Lira.
 • Çeltik, Kütü pamuk üretimi için 62 lira mazot, 4 lira gübre toplam 66 Lira.
 • Nohut, Kuru Fasülye, Mercimek için 22 lira mazot, 4 lira gübre toplam 26 lira
 • Patates üretiminde 27 lira mazot 4 Lira gübre toplam 31 Lira
 • Ayçiçek ve Soya üretimi için 26 lira mazot 4 lira gübre toplam 30 lira
 • Kuru soğan, kanola, çay, fındık üretiminde 17 lira mazot ve 4 lira gübre toplam 21 Lira
 • Zeytin üretimi için mazot 15 gübre 4 Toplam 19 Lira
 • Nadaslık tarlalar için ise mazot desteği 8 TL veriliyor.

Destekleme Ödemesi Başvuruları Nasıl Yapılıyor?

Öncelikli olarak çiftçinin bu destekten faydalanabilmesi için ÇKS’ye kayıt yaptırması gerekiyor. Burada kayıtlıysanız bir dilekçe yazarak mazot ve gübre desteğinden faydalanmak isteğinizi yazılı olarak başvurmanız gerekiyor. Yazılı başvurunuzu ise Tarım il veya ilçe müdürlüklerine yapıyorsunuz. Burada eğer yinede başvuru yapmak istiyorsanız öncelikli olarak ÇKS’ye kayıt yaptırmalısınız.

Tarım müdürlüklerine yapılan başvuru ile bir süre beklemeniz gerekenlerden. Müdürlük sizin başvurunuz ile bir inceleme gerçekleştiriyor. Bu inceleme sonrası onaylanması halinde destekten faydalanabiliyorsunuz. Burada mazot ve gübre desteği hesabınıza yatırılıyor. Hesaplamalarda mazot desteği güncel mazot fiyatının yarısı kadar yapılıyor. Burada  amaç çiftçinin tarımsal üretime devamını sağlamak.

ÇKS Kaydı Nasıl Yapılıyor?

Bunun için karşınıza üç yol çıkıyor. Bunlardan birisi arazi sahibi, birisi araziyi kiralayan, birisi ise akrabaları üzerindeki arazileri kullananlar oluyor. Başvuru formu ile sahip olunan arazi tapu fotokopileri noter üzerinden onaylanmanız gerekiyor. Burada ayrıca C formu da muhtara onaylattırılıyor. Başvuru ise ikametinizin olduğu Tarım müdürlükleri. Tarım arazinizin olduğu yerdeki müdürlüğe başvuru da söz konusu.

Mazot ve Gübre Desteği Şartları
 • ÇKS kaydının olması
 • Başvuru zaman aralığı içerisinde başvuru yapma
 • Gübre desteğinden faydalanmak isteyenlerin en az 1 dekar tarım arazisine sahip olması
 • 50 Dekar ve üzeri arazisi olanların mutlaka toprak analizlerini yaptırmaları ( Analiz yaptırmayanlar sadece mazot desteği alabiliyor)
 • Araziye ekeceğiniz ürünün de iklime uygun olan bir ürün olması gerekli.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.