Kredi Almanın Yolu

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Devletin yaptığı düzenlemeler neticesinde işten çıkarılması ile işsiz kalan kişilere İŞKUR aracılığı ile işsizlik maaşı veriliyor. Bu maaşın alınmasında belli şartlar bulunurken yıllar bazında artış sağlanıyor. Bu artış ile mevcut maaş alan kişilerin sorguladığı 2020 yılı net işsizlik maaşı ne kadar sorusunun cevabını arayanlara bilgi vermek istedik.

2020 Yılı Net İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı alan kişiler aldıkları maaş ve ödedikleri işsizlik sigortasına istinaden 2020 yılında en az 1.177 Lira en yüksek ise 2.354 Lira alacaklar.

İşten çıkarılan kişilerin bu maaşı alabilmesi için öncelikle şartları taşıyor olması ve İŞKUR’a işsizlik maaşı başvurusu yapması gerekir. Bu başvuru için gerekli koşullar kurumun internet sitesinde yayımlanmış durumda. Yeni yıla girmemiz ile birlikte asgari ücrete ve asgari geçim indirimine de zam geldi. Bu zamlara istinaden işsizlik maaşı tutarları da güncellemeye takıldı. Bu anlamda işsizlik maaşı alan kişiler arasında büyük fark bulunuyor. En düşük tutar 1.177 Lira iken en yüksek tutar ise 2.354 lira olarak veriliyor.

İşsizlik Maaşı Şartları

Çalışan işçi en az 600 gün süre ile sigortalı olarak çalışmalı ve bu süre içinde de işsizlik sigorta primini eksiksiz ödemesi gerekiyor. Bu kişiler 180 gün işsizlik maaşı alıyor.

900 gün çalışan ve primini eksiksiz yatıran kişiler ise 240 gün süre ile işsizlik maaşı almaya hak kazanıyor.

1080 gün çalışan primini yatıran işçiler işsiz kalmaları karşılığı olarak 300 gün süre ile işsizlik maaşı alabiliyor.

İşten Çıkarılan İŞKUR’a Başvurmalı

İşinden çıkarılan kişi bu işten çıkarılma tarihinden itibaren 30 gün içinde İŞKUR’ başvuru yaparak işsizlik maaşı alma başvurusunda bulunmalı. Gerekli şartları taşımayan kişilerin işsizlik maaşında kesinti uygulanıyor ve bu durumda kişi mağdur edilmiş oluyor. Bu nedenle süresi içinde gerekli primlerin ödenmesi ile sürelerinin doldurulması bu maaşın alınmasında büyük etken. İşşizlik maaşı alımında kişi eğer işe başlarsa bu maaşı da kesintiye uğruyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.