Kredi Almanın Yolu

İş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

İş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Yeni yıl her anlamda ücretlere gelen zamlar ile anılıyor. Bu anlamda aylık alınan ücretlere de zam gelmiş oluyor ki güncellenen rakamlar ile 2020 iş güvenliği uzmanı maaşları da belli olmuş durumda.

2020 yılı başında olmamıza rağmen iş güvenliği uzmanı olarak görev yapan kişilerin maaşlarında ve aylık gelirlerinde önemli farklılıklar bulunuyor. Bu farklılıklarda oluşan rakamlar ile en yüksek yaklaşık 9 bin lira ücret alırken en düşük alınan rakam ise asgari ücret seviyesinde oluyor. Alınan maaşlara etki eden en büyük husus ise sınıfına göre alınıyor olmasıdır.

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Uzmanları Maaşları

Çıkarılan 331 sayılı yasaya göre işletmeler ve kamu kurumları bünyesinde iş sağlığı ile iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu getirildi. Ancak bu durum tarihsel olarak uygulamasında uzatılmaya gidildi. İş güvenliği ve iş sağlığı uzmanı olarak görev yapacak kişilerde bu anlamda eğitimleri ile görev yapmaya hak kazanabilmek için gerekli kurs ve eğitimleri almasının ardından alabilecekleri ücretlerde merak konusu idi.

A Sınıfı İş güvenliği Uzmanı Maaşı

A, B ve C sınıf iş güvenliği uzmanı olarak görev yapacak kişilerin alacakları maaşlarda bunlara bağlı olarak değişiklik gösterecek. A sınıfı sertifika sahibi iş güvenliği uzmanlarının sabit bir maaşı olmayacak. Bu anlamda bu sertifika sahiplerinin alacakları maaş, çalışma şartları ve koşulları ile çalışma saatleri güvenlik uzmanı, kurum ve işletmeye göre değişiklik gösterecek. Bu anlamda görev yapılacak işletmedeki çalışan sayısı da gelirlerine doğrudan etki edecek bir husus. Burada A sınıfı sertifikaya sahip olan iş güvenliği uzmanlarının alacakları maaşları da net olarak belli değil.

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı

Tüm sınıflarda olduğu gibi B sınıfı sertifikaya sahip olan iş güvenliği uzmanlarını gelirleri de net bir rakama bağlanmış değil. Bu anlamda çalışılan firma, çalışan sayısı gibi şartlar göz önüne alınarak bir gelirleri olacaktır. Daha az tehlikeli olan işlerde görev yapacak olan B sınıfı uzmanları diğer tehlikeli sınıflarda görev yapamıyor.

C Sınıfı İş Güvenliği Uzman Maaşı

C sınıfı sertifikaya sahip iş güvenliği uzmanları daha az tehlikeli olarak çalışılan firmalarda görev yapacak. Buna göre de alınacak maaş tutarı düşük olabilecek. Bu nedenle bu sınıftaki iş güvenliği uzmanlarını asgari ücret tutarları üzerinden maaş alması bekleniyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.