Kredi Almanın Yolu

200 Lira Param Yırtıldı. Bankalar Geri Alır mı? Değiştirir mi?

21.12.2019
819
200 Lira Param Yırtıldı. Bankalar Geri Alır mı? Değiştirir mi?

En yüksek tutardaki banknot paramız 200 TL. Bu anlamda sahibi olduğumuz bir200 liranın yırtılması muhtemel başımıza gelebilecek hususlardan bir tanesi. Kişinin sahibi olduğu 5 liranın yırtılması miktarı açısından çok önemsenmeyebilir. Fakat 200 Liranın yırtılması kişileri üzebilir. Nitekim bir asgari ücretin 10 da biri kadar tutarı temsil ediyor. Ola ki sizinde başınıza gelir ise 200 liram yırtıldı bankalar alır mı sorusunun cevabını arıyorsanız evet bankalar yırtık paraları alır yenisi ile değiştirir. Fakat bazı şartlarda.

Yırtık Paralar Ne Olur, Bankalar Alır mı?

Türkiye’de paraların basılması, dağıtılması ve imha edilmesi gibi hususlar yasal yönetmeliklere bağlı olarak Merkez Bankası tarafından yürütülmektedir. Kopyalanması ve çoğaltılması yasak olan kağıt paralar banknot olarak geçer.Türkiye’de en yüksek banknot para 200 TL’dir. Kullanım nedeniyle yıpranması, bir köşesinin yırtılması, yada tamamen parçalanması ve üzerindeki yazıların yıpranmadan dolayı okunamıyor olması bu paraları geçersiz kılar. Bir çok nedenle elimizdeki banknotlar yırtılabilir. Kişiler genel olara ceplerinde unutuyor olması ile çamaşır makinesine atılan paralar genele sağlam olarak çıkar. Kağıt olmasına rağmen hemen yıpranma özelliğine sahip değildirler. Fakat fiziksel şartlar nedeniyle tüm kağıt paraların yırtılması söz konusu. Yırtık Paralar Ne Olur Bankalar Yırtık Paraları Alır mı başlıklı yazımız sizlere faydalı olacaktır.

Yırtık Paralar Hangi Bankalardan Değiştirilir?

Yırtık paraların alınması ve yenisi ile değiştirilmesi görevi Merkez Bankası ile en büyük devlet bankamız olan Ziraat Bankasına aittir. Yasal yönetmelik TL’nin itibarını koruma amaçlı olarak yayınlanır ve gerektiğinde de güncel maddeler ile yeni düzenlemelere gidilebilir. Bu düzenlemeler ise düzenli olarak Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girer. Bu yönetmelikler çerçevesinde Merkez Bankası ve Ziraat Bankası kişilerin ellerinde bulunan yıpranmış, yırtılmış, yanmış gibi kağıt paraları alarak yenisi ile değiştirmekle hükümlü. Yırtık Para Değiştirme başlıklı yazımız incelenmelidir.

Hangi Yırtık Paralar Değiştirilir?

Bankaların yırtık paraları alıp yenisi ile değiştirebilmesi için söz konusu yırtık paranın en az üçte ikisinin mevcut fiziken elinizde olması gerekir. Yani paranın yarısı yırtılmış ve diğer yarısı yok ise banka sizin paranızı değiştiremez. Burada değişim için 2/3 oranında kağıt paranın varlığının olması gerekir. Yani yırtılmış olana 200 TL Yenisi ile değiştirilebilmesi için şartların yerine gelmesi gerekir. Aksi takdirde bankalar size yardımcı olamaz ve olumlu cevap veremezler. Nitekim bu durum sadece 200 lira için değil tüm kağıt banknotlar için geçerlidir. Yırtık Paralar Nasıl Değiştirilir? sorunuzun cevabı için makalemizden faydalanabilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.